Túra helye: Alsó-Ausztria / Türnitzer Alpen / Ötscher / Tormäuer
Időpont: 2009.01.30.-02.04.
Túratársak:
Kovács Tamás
Kovács Peti
Kóczián Tibor (Kócos)
Rónyai Péter (Angelo)
Sántha Gergő
Péntek este indultunk el Budapestről Tamás kisbuszával, de csak Bécs felé, ahol Farkas cimboránk a családjával él, és kedvesen felajánlotta, hogy aludjon a csapat náluk, ezzel téve kényelmesebbé a kb. 400 kilométeres út megtételét. Késő este érkeztünk meg hozzájuk. Budapesttel ellentétben ott mindent hó borított, ami a jégmászáshoz való helyes téli képet adott, nem úgy mint itthon, ahol már a tél minden kelléke elolvadt. Az este szűk maradék óráját beszélgetéssel, egy kis koccintással töltöttük de hamar le kellett feküdnünk, mert másnap már mászni szerettünk volna.
Szombaton, vendéglátó barátunktól való búcsú után lendületesen haladtunk nyugatnak, míg Sankt Pölten előtt rá nem jöttünk, hogy otthon maradt a jégcsavarok egy része. Gyors helyzetfelmérést követően lehajtottunk az autópályáról és a hegymászóboltok felkutatása lett az új cél, jégcsavar vásárlás végett. Sajnos csalódnunk kellett a piacgazdaságban, mert csak egy nyomorult csavart találtunk, mármint olyat, ami megfelelt az igényeinknek. A fejlett nyugati gazdaságba vetett hitünk teljes elvesztése ellen csak a beharangozott világválság feltételes hatása szólt. El is határoztuk, hogy az elkövetkező napokban mindent meg fogunk tenni, hogy kellőképpen rápihenjünk az elkövetkezendő válságos időszakra. Türnitzben talált Gergő szállást, ahonnan viszonylag messze, 25 km-re volt még a célunk: az Ötscher oldalában Erlaufboden nevű helységnél lévő, a Tormäuer-völgyhöz. Kora délután, fél három felé érkeztünk meg. Sietve indultunk fel a völgybe az első komoly jégesésekhez, az úgynevezett Blue Box-hoz. A félkör alakú völgykatlanhoz kitaposott nyom mutatta az utat. A meredek ösvényen rengeteg friss hó nehezítette a felmenetet, de háromra már fent is voltunk. Sok mászó kalapálta a jeget, köztük magyarok is. Szerencsénkre a két magyar srác, akik ismerősei voltak Tamás, éppen hazafelé indultak, így kölcsön tudtunk kérni jégcsavarokat, kiegészítve hiányos készletünket.
„Elfagyott a kezed és hányingered van?” -kérdezte Gergő.
„Igen” - válaszoltam.
„Mert ha igen, akkor az egy tipikus jégmászó szitu, amilyen gyorsan jött, úgy is fog elmúlni.” - válaszolta és tényleg kb. 5 percen belül kutya bajom sem volt.
A kézfejemet olyan forróság öntötte el, hogy még a vizes kesztyűt is száraznak éreztem. Gergő valami olyasmivel magyarázta a rám törő betegséget, hogy ilyenkor a szervezetben az elfagyott testrész miatt felborulnak a fiziológiai egyensúlyok, ami komoly tünetekkel jár, mint pl. az erős hányinger. Végül is tapasztalatnak, egy kis kalandnak nem volt rossz, de azért nem szívesen élném át ezután többször a dolgot. Tamásék és mi is csak egy kötélhosszt másztunk, mert már sötétedett, az ereszkedéshez fejlámpára volt szükség. Mialatt mi a felső standban készülődtünk az ereszkedéshez, Angelo és Tamás közben már összepakolt lent és mire leértünk elindultak a kocsihoz, hisz Peti, Tamás fia már alaposan átfázott mialatt másztunk, annak ellenére, hogy le és föl mászkált, csúszkált a meredek havas lejtőn, hogy ne fagyjon össze. Este a vacsora közben kiderült, hogy Angelo is ugyanazt a rosszullétet élte át, mint én. Állítólag ez azokon szokott kijönni, akik hosszú ideig biztosítják az elölmászót és közben kihűlnek.
Hétfőn jelentős időjárás változás következett, hatalmas széllel meleg levegő érkezett. Úgy határoztunk, hogy egy napot síeléssel töltünk a szállásunk és a jégmászó hely között levő annabergi sípályán. Legalább Peti sem unatkozik lent a jégfalak alatt, gondoltuk, mialatt a síelés mellett érveltünk. Számítottunk rá, hogy egy nap pályasízés is közbejöhet, ezért mindenki elhozta a sífelszerelését, illetve Gergő deszkát rakott be, Petinek meg Tamás bérelt deszkát. Egész nap a pályán voltunk, persze megszakítva egy kis „hüttézéssel”. Estére kellemesen elfáradtunk, jó volt a másfajta mozgás az előző két naphoz képest.
Kedden aggódva gyalogoltunk fel a Tormäuer-völgybe, mert a felmelegedés miatt jelentősen olvadtak a havak és a jegeken is látszott, hogy megereszkedtek. Hihetetlen volt a hőmérséklet változás az előző napokhoz képest. Vasárnap még a fémtárgyakhoz érve odafagyott a kesztyűnk, most meg vékony öltözetben lehetett gyalogolni. Gondoltuk legalább szétnézünk, megismerkedünk a völgy további részeivel is, nem csak az elején levő Blue Box nevű oldalsó völgykatlannal. Mindenhol veszélyesen olvadó jegekkel találkoztunk. Két osztrák mászó tanácsolta, hogy menjünk beljebb a völgybe, mert ott még találunk mászható jeget, ők is oda tartottak. Igazuk volt, mert az árnyékosabb, hidegebb zugokban voltak még stabil jégesések. Egy ilyen 15 méteres jégfalnál állapodtunk meg. A jég neve Frostbeule volt és WI 4-5 nehézségűre adják.

Szerdát, az utolsó napunkat, a türnitzi jegeknek szántuk. Az előző napokban az országútról már ki is néztünk egy jókora jégfalat, minek neve Sulzbachfall (WI 5 /80m), de mikor felgyalogoltunk hozzá, csak akkor láttuk, hogy életveszélyesen megolvadt. A délelőttöt az olvadt jegünk mellett levő kisebb jégfalacskákon „boulderezéssel” töltöttük, majd miután meguntuk, elindultunk haza.
Mások nevében nem nyilatkozhatok, de én nem csalódtam az elmúlt napokban (gondolom a többiek sem), hisz jókat és szépeket másztunk és a pihenés is ránk fért, ami a terv egy része is volt. Talán Angelo volt elégedetlen a teljesítménnyel, mert nem szereti az ilyen tinglitanglis napokat, ő inkább jól lefárasztotta volna magát és majd csak otthon pihente volna ki azt.
dátum: 2009-02-09 10:36
szerző: TuBe
További nagy kalappal!!Vagy nem tudom mit szoktak kívánni a hegymászóknak:)
Gondolom nem kéz és lábtörést:)))
2009-02-09 11:47
szerző: KócosT