Hely: Magyarország / Börzsöny
Időpont: 2010.01.30.
Túratársak:
Kóczián Tibor
Szekeres Gábor
Varga Béla
A GPS által rögzített útvonal adatai:
hossz emelkedés süllyedés idő
18.58 km 871 m 752 m 8 óra 27 perc
Legnagyobb sebesség: 18.41 km/h
Átlag sebesség: 2.2 km/h
Szekeres Gabesz GPS-e által rögzített útvonal:
http://www.push-sportgps.com/index.php?q=1&pgs_action=view&pgs_training_grid=1900
Útvonal: Királyházáról Rózsás-patak völgye (Rózsa-völgy), majd a összedölt ház (Rózsa-kunyhó) után vagy 100 méterre fel balra egy régi kisvasút nyomvonalán egészen a Pogányvári-kaszáló alá. Utána a Pogányváron át Csóványos. Ezt követően Magosfán át Dosnya-nyereg és tovább a régi zöld jelzésen a Miklós-tető alá majd onnan lecsúszás a műútig, ami összeköti Diósjenőt Kemencével.
A képek diavetítéséhez kattints ide a szövegre!
Időpontok:
3:30 Csörög az óra.
5:30 Találkozunk Diósjenőn a még nem lemorzsolódottakkal, Szekeres Gáborral. Varga Béla velem jött a Suzukimmal Pestről.
5:45 Felkerülnek a hóláncok.
6:30 Kemence határában lerakjuk a Suzukimat. Gábor autójával visszamentünk Királyházára.
7:10-kor elindulunk léccel a lábon. Királyházáról Rózsás-patak völgye(Rózsa-völgy), majd a összedőlt ház (9:00) (Rózsa-kunyhó) után vagy 100 méterre fel balra egy régi kisvasút nyomvonalán egészen a Pogányvári-kaszáló alá (10:15). Utána a Pogányváron át Csóványos (11:40). (Csóványosról nem mentünk át NHH-ra mert Gabesz már fáradt volt és mi sem voltunk már olyan frissek és lelkesek. Jobbnak láttuk ha kihagyjuk az NHH-t és túra eredeti tervének második felét elkezdjük és még emberi időben befejezzük a dolgot.) Ezt követően Magosfán át (13:00) Dosnya-nyereg (13:40) és tovább a régi zöld jelzésen a Miklós-tető alá majd onnan lecsúszás a Miklós-bércen végig futó úton le a műútig, ami összeköti Diósjenőt Kemencével. A Miklós-bércen végighaladó erdei útacskán szinte végig lelehet csúszni a műútig, de néhol, ahol a lejtés csekély, megállhat a léc, ha nagy a hó! Arra is figyelni kell, hogy a Miklós-bérc alsó részén az erdei útacska nagyon köves, csekély hóvastagság esetén (Kb. 40 cm alatt!) a lécben kárt okozhatnak a kiálló kövek! Én lécem alját is megkaristolta néhány kiálló kő. :-(
15:30 Megérkezünk a Suzukihoz (Kemence falu határánál a Fekete-völgy bejáratához), majd kocsival vissza hajtottunk Királyházára.
16:50 Lekerülnek a hóláncok a kocsikról Diósjenő belterületén.
Budapest, 2010.02.01.
Kócos
U.I.: Érdekes dologra lettünk figyelmesek a Rózsa-kunyhó után, gyakorlatilag a Pogányvár alatt, esés vonalban, még a Rózsás-patak völgyében (Rózsa-völgy), mialatt kereszteztük a meredek hegyoldalt. Roppanás szerű mély és tompa hangokat véltünk hallani. Igaz még soha nem kerültünk lavinába, de a furcsa és szokatlan hangok azt az érzést keltették bennünk, mintha lavinaveszélyes lejtőn haladtunk volna. Külön-külön figyeltünk fel a jelenségre, így kizárt, hogy egymásnak beszéltük volna be a dolgot, aminek hatására hallucináltunk volna. A hegyoldal lejtő szöge amit kereszteztünk megközelítőleg a harminc és a negyven fok között lehetett. Tehát ideális a lavinához, de sűrűn fákkal borított oldala valószínűleg megtartotta a hótakaróját. A hangok hatására alaposabban körbenéztünk és a hótakarón rengeteg keresztirányú repedést láttunk a hegyoldalt, amiknek vonala általában fatörzstől fatörzsig tartott. Mivel rengeteg friss hó borította a lejtő régi, már megkeményedett rétegét, gondolom a saját súlyától csúszott meg a friss hótakaró, de csak foltokban, a fák által megtartva a további mozgásukat. A számunkra szokatlan jelenség, feltette bennünk azt a kérdést, hogy lehetséges, hogy lavina baleset kialakulhat a Börzsönybe is? :-(